PAYLASiM PLATFORMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PAYLASiM PLATFORMU

Paylasimda Son Nokta

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

EMRE BELÖZOĞLU NEDEN OYNAMALI?

YazarMesaj
cglr07
Admin
Admin
cglr07

EMRE BELÖZOĞLU NEDEN OYNAMALI? Empty
MesajKonu: EMRE BELÖZOĞLU NEDEN OYNAMALI?   EMRE BELÖZOĞLU NEDEN OYNAMALI? EmptyPtsi Ağus. 11, 2008 7:10 pm

Aragones’in Fenerbahçe’sinin, bu sezon hangi taktik şablonda oynayacağının sinyallerini ilk resmi karşılaşmaları olan MTK Budapeşte maçlarında aldık. Tecrübeli teknik adam, Fenerbahçe’yi MTK maçlarında, Avrupa Şampiyonu İspanya milli takımını Euro2008 grup karşılaşmalarında oynattığı dizilişe çok benzer bir şekilde sahaya sürdü. Buna göre Selçuk önliberoda Senna’nın görevini üstlenirken, Alex alışkın olduğu bölgenin daha gerisinde orta sahanın ortasında Xavi’nin, Semih ise David Villa’nın pozisyonunda oynadı. Yani, Torres’in yerinde oynayan Güiza’nın hemen arkasında. Buradaki kritik detay, İniesta ve Silva’nın yerinde oynayan, Uğur Boral ve Kazım Richards’la ilgili. Hem Uğur, hem Kazım kanat oyuncuları. Fakat Silva-İniesta ikilisinde, İniesta klasik kanat oyuncusu değil. Barcelonalı yıldız futbolcu daha çok içeri kaçarak oynayan bir orta saha virtüözü. Bu durumda, Aragones tek kanat oyuncusu olarak çok formda olan Kazım’ı tercih edip, Emre Belözoğlu’nu da İspanya Milli takımında İniesta’yı oynattığı gibi kullanabilir.

Uğur Boral’ın Yerine Emre Belözoğlu Oynamalı!

Emre Belözoğlu gibi teknik ve mücadele düzeyi çok yüksek bir oyuncu eğer sakatlığı yoksa her zaman Uğur Boral’a tercih edilmelidir. Emre-Uğur değişikliği, Fenerbahçe orta sahasının topu daha olumlu kullanmasını sağlayacaktır. Çünkü Emre’nin oyun zekası Uğur’a göre çok daha üst düzeyde. Tabi Uğur’un çıkması durumunda bazı sıkıntılarda yaşanacaktır. Özellikle sol kanat bindirmelerinde Roberto Carlos’a daha fazla yük binecek. Çünkü önünde orijini kanat oyuncusu olmayan Emre Belözoğlu oynayacak. Fenerbahçe orta sahası, Uğur’un temposundan, sol çizgiden yaptığı sert ve kavisli ortalarından yoksun kalacak. Uğur’un eksikliği hissedilsede, Emre’nin varlığı, orta sahada pas trafiğini çok arttırarak, daha ofansif ve hızlı hale getirecektir. Ayrıca, Emre uzaktan çekeceği isabetli şutlar ve duran toplardaki ustalığıyla Fenerbahçe’nin hücum aksiyonlarına zenginlik katacaktır. Topun rakip takımda olduğu zamanlar ise Emre’nin yapacağı presi Uğur Boral aynı etkinlikte yapamaz ve Emre’nin savunmanın önünde tek başına kalan Selçuk’a vereceği defansif desteği veremez.. Yani Emre’nin varlığı, oyunun her iki yönünde de Fenerbahçe’nin futbol kalitesini ciddi oranda yükseltecektir.

Aragones Duruma Göre Sistem Değişikliğine Gidebilir...

Luis Aragones’in MTK Budapeşte maçlarında kullandığı tek defansif orta saha Selçuk’lu sistemi, maçların zorluk derecesine göre değiştirebileceğine inanıyorum. Bunu zaman içerisinde görüp değerlendireceğiz. Ayrıca, tecrübeli teknik adamın Emre’yi yavaş yavaş hazırladığını düşünüyorum. Kurt hoca, zamanı geldiğinde futbolseverleri Emre ve Alex gibi iki süper sol ayağı beraber izleme zevkinden mahrum etmeyecektir.

Son sözüm ise iki maçta gol atamadağı için Güiza’yı yerden yere vuranlara... Daniel Güiza bu sezon oynayacağı futbolla ve atacağı gollerlerle ne kadar kaliteli bir golcü olduğunu herkese gösterecektir. Hakkında hiç birşey bilmedikleri bir futbolcuya, fırsat bilip, sırf sonra olur da tutarsa ben demiştim diyebilmek için sallayan sözde spor yorumcularına siz futbolseverlerin prim vermemesini diliyorum.

EMRE UTKUCAN
editor@maraton.com.tr
Kaynak:maraton

EMRE BELÖZOĞLU NEDEN OYNAMALI?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-